Samsung Galaxy S2 – Omega v23 Custom Rom İncelemesi

Galaxy S2’mde yüklü olan Omega v18’in artık yerini en son versiyon olan Omega v23’e bırakma zamanı geldi de geçiyor bile.Stock romun pil konusunda tatmin etmemesi nedeniyle daha uzun süre performans alabileceğim bir rom arayışına girmemin sonucu olarak xda forumlarında bulduğum Omega serisi gerçekten telefonda büyük ölçüde yenilikler ve düzenlemeler getiriyor.

 

Son bir kaç ay kullandığın Omega v18’i artık güncellemeye karar verdiğim zaman acaba başka bir custom rom arasam mı diye düşünsem de yine de Omega romu kullanmaya karar verdim. Stock romların yeni yayınlanan uygulama ve teknolojilerin kullanımına olanak sağlamaması ve güncel android sürümlerinde hep geç kalması nedeniyle çok uzun zamandır stock rom kullanmıyordum.Zaten stock romların şarj konusunda ki sıkıntıları da kullanıcıyı oldukça zor soktuğu bir gerçek.

Omega romlarıyla hem en güncel android sürümüne ulaşmak hemde birçok kişiselleştirme seçeneğinin yanı sıra kullanım açısından iyiliştirmelere ulaşmak mümkün.Akıllı telefon kullanıcılarının en büyük problemlerinden biri olan şarj konusu stock romlarla ve birçok custom romla karşılaştırdığımızda Omega romlarında olabildiğince düzeltilmiş.Normal günlük kullanım sonucunda gün sonunda %20’nin altına düşen şarj seviyesinin (çoğu zaman şarjsız kalma tehlikesi atlatmış olduğum için telefonun çok kısıtlı seviyede kullanmama rağmen %20’ler gördüğümü  hatırlatmak isterim), Omega v23’e geçmemin ardından gün sonunda %50 civarında kalması beni oldukça sevindirdi.Diğer romlarda ekran parlaklığının en düşük seviyede olduğu ve oyun oynmaya çekindiğim günlerin bir bakıma sonu geldi diyebilirim.

Android 4.1.2 güncellemesinin stock romlarla Samsung Galaxy S2 modeline henüz gelmemiş olmasına rağmen, Omega v23 romuyla beraber Galaxy S2’nizde android 4.1.2’yi kullanabilirsiniz. Multi Task (Multi-Window) özelliği de  Galaxy S2 modelinde mevcut.

Birçok rom yapımcısının yeni modellerin çıkmasıyla Galaxy S2’ye verdikleri desteği çekmelerine rağmen Omega bu desteğini fazlasıyla sürdürmeye devam ediyor,hemde oldukça başarılı bir şekilde.Bu destekten vazgeçmeyerek yeni modellere de destek vermesi teknolojinin bu kadar hızlı tüketildiği günümüzde birçok kullanıcıyı memnun edecektir.An itibariyle Omega romları tarafından desteklenen modeller şu şekilde;

Uzun bir müddet -en azından yeni bir Omega rom sürümü çıkana kadar- yeni bir rom güncellemesi yapmayacağımı düşünüyorum. Yukarıda ki listede bulunan modellerden birine sahipseniz ve mobil cihazınızda farklılık arıyorsanız size uygun Omega rom sürümünü denemenizde fayda var.

Omega romlarının geliştiricisi olan ::indie:: kullanıcı adlı  geliştiricinin xda-developers forumlarındaki profil sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Samsung Galaxy S2 – Omega v23 Custom Rom İncelemesi adlı makalemi okudunuz.

İlginiz için teşekkür ederim.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yok.

Yorum Yap