Ragnarok 00 - Bir Web Sitesinin Yeniden Doğuşu

Bu yazı serimde ASP.NET Web Forms ile yazılmış olan ve şuan ziyaret etmiş olduğunuz bu web sitesini (tüm süreç tamamlandığında artık ASP.NET Web Forms olmaması planlanıyor) ASP.NET Core MVC, ASP.NET Core Web API ve ASP.NET Core WebAssembly teknolojilerini kullanarak bir Ubuntu sunucusu üzerinde Docker ve NGINX servisleri ile beraber yeniden nasıl yazacağımı (yazdığımı) anlatmaya ve ilerleyen projelerde bu kullandığım yöntemlerde unuttuğum yerleri hatırlamak için kendime not düşmeye çalışacağım.

ASP.NET Core MVC ile ziyaretçilerin göreceği arayüzü, ASP.NET Core WebAssembly ile sitenin yönetim panelini yazarken bu iki yapının da kullanacağı REST katmanını ise ASP.NET Core Web API ile yazıp eğer herşey yolunda gider ve bu süreç başarıyla tamamlanırsa Xamarin ile yazılmış bir mobil uygulama da yine bu REST servisini kullanıyor olacak.

Bu projenin amacı daha önce de belirttiğim gibi hem bahsi geçen teknolojileri öğrenmek/pekiştirmek hem de kendime ilerleyen zamanlar için notlar düşüyor olmak. Bu sebeple bir bitiş tarihi, kesin bir yöntem ve zorunlulukların olmadığı bir proje olacak. Projenin ilerleyen zamanlarında burada bahsi geçen teknoloji ve servislerin yerine başkaları gelebilir, yeniler eklenebilir ya da bazıları hiç kullanılmayabilir. Tüm süreç tamamlandığında bu yazıya gelip sürecin nasıl tamamlandığını ve yazı serisi içindeki sıralı makaleleri yazı sonuna eklemeyi düşünüyorum.

Şimdiden iyi okumalar.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yok.

Yorum Yap