Ragnarok 01 – İlk Hazırlıklar

Bir önceki yazıda sistemin hangi teknolojiler ve servisler üzerinde çalışacağını kabaca anlatmıştım. Fakat bu teknoloji ve servislerden hiçbirini daha önce kullanmadım. Bugüne kadar C# ve ASP.NET ile Windows ortamlarda çalışan uygulamalar yazdığım için, bu uygulamaların deployment kısmını hiç düşünmüyordum. Gayet kolay yöntemler ile publish işlemlerini yapıyor ardından uygulamayı ayağa kaldırmış oluyordum. Ancak bu sefer işler en azından şu an için biraz daha karışık görünüyor. Bu karışıklık, işlemlerin zorluğundan değil de bugüne kadar uğraşmak zorunda kalmadığım şeyler olduğu ve bu işlemleri gerçekleştirirken yapılan işlemlerin “neden” yapıldığını öğrenmek istememden kaynaklanıyor.

 

Öncelikle tüm bu sıkıntıların sonunda gerçekten production ortamına bir ürün alabilecek miyim bunu öğrenmek için bir bulut hizmeti üzerinde test yapmak istedim. Bu sebeple şu an için bulabildiğim makul ücretli servislerden biri olan Scaleway üzerinden (bu yazının yayımlandığı tarih itibariyle aylık 3€ civarında bir ücrete geliyor) bir adet instance oluşturup bu instance de Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa) koşacak şekilde ayar yapmak istedim.

 

Her ne kadar bu yazıda anlatılan, Scaleway’de ve Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa) üzerinde çalışacak bir sistem olsa da DigitalOcean, Amazon EC2, Azure vb. bulut hizmetlerinde herhangi bir Linux dağıtımı üzerinde çalışacak .NET Core tabanlı uygulamalarınız için de bu yazıyı takip edebilirsiniz. Scaleway’i tercih etmem şu an en düşük fiyatlandırmaya sahip olan sistemin burası olması. Hatta uygulamanın çalışacağı sunucuyu ayağa kaldırmak için gereken işlemleri takip ederken özellikle DigitalOcean’ın community ve tutorials yazılarını çokça kullandığımı ve beğendiğimi belirtmem gerekir.

 

Sunucu kurulumu ve konfigürasyon işlemlerine bir sonraki yazıda bahsetmek istiyorum. Gerekirse kendimce sınıflandırdığım işlemleri ayrı ayrı makalelerde yazabilirim. Zaten sunucu kurulumu ve konfigürasyonu işlemlerini her ne kadar şimdi anlatsam da ilerde proje tamamlandıktan sonra gerçek ortama aktarırken bu işlemleri son kez bir daha anlatmış olacağım.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yok.

Yorum Yap